Dočkáme se dálnice zadarmo?

V neděli 10. května oznámil v televizní debatě ministr dopravy, že chce pustit na dálnici osobní auta bez známek. Samozřejmě jen na několika vybraných úsecích, kde to má logické opodstatnění.

Od zavedení dálniční filatelie v roce 1995 až do Silvestra roku 2010 platila pro úsek dálnice D5 vedoucí skrz Beroun výjimka z povinného „známkování“. Zrušit se ji sice pokusil už v roce 2007 ministr Řebíček (ODS), ale Topolánkova vláda padla dříve, než se mu to povedlo. To Vít Bárta (Věci Veřejné) byl o tři roky později úspěšnější. A nepomohla ani skutečnost, že ve vládě v tu dobu seděl také dlouholetý starosta Berouna Besser a státní kasu hlídal jeho stranický kolega Kalousek (TOP 09). Dálnici zadarmo neuhájili. Zvrátit to zkusil ministr životního prostředí Chalupa (ODS), který přišel s návrhem na opětovné zřízení dálničních úseků osvobozených od placení, jenže Nečasova vláda padla dříve, než o nich mohla rozhodnout.

Aktuálně chce ministr dopravy Ťok (ANO) předložit vládě k projednání zrušení povinnosti platit za jízdu osobním automobilem na pěti krátkých dálničních úsecích. Logicky se dá předpokládat, že ministr životního prostředí Brabec (ANO) ho podpoří a společně přesvědčí ministra financí Babiše (ANO), aby souhlasil. A protože ostatním ministrům je to celkem jedno, zdá se, že máme po letech vyhráno. I když vlastně asi ne. Ani jeden z pěti Ťokových úseků totiž neleží na dálnici D5. Jak je to ale možné? Poslankyně a současně členka berounského zastupitelstva Zielenková (ANO) nás přeci před loňskými komunálními volbami ujišťovala, že to s tehdejším ministrem dopravy Prachařem (ANO) řeší, a že to brzy dobře dopadne. Jenže Prachař je v prachu a s Ťokem se paní poslankyni asi tak dobře neťoká. Škoda. (jp)

hlasovalo celkem: 1046

Diskuse ke článku (0)


Přidat komentář

Povolené HTML značky: <b><i><br>Přidat nový komentář:


Komerční sdělení

Bankovní a poradenská pobočka v Berouně hledá nového majitele

Bankovní a poradenská pobočka v Berouně hledá nového majitele

(20. listopad 2016) V centru Berouna v Havlíčkově ulici najdete už dva roky pobočku Partners market. Místní si sem zvykli…

Reklama
yoga