Dočkáme se dálnice zadarmo?

V neděli 10. května oznámil v televizní debatě ministr dopravy, že chce pustit na dálnici osobní auta bez známek. Samozřejmě jen na několika vybraných úsecích, kde to má logické opodstatnění.

Od zavedení dálniční filatelie v roce 1995 až do Silvestra roku 2010 platila pro úsek dálnice D5 vedoucí skrz Beroun výjimka z povinného „známkování“. Zrušit se ji sice pokusil už v roce 2007 ministr Řebíček (ODS), ale Topolánkova vláda padla dříve, než se mu to povedlo. To Vít Bárta (Věci Veřejné) byl o tři roky později úspěšnější. A nepomohla ani skutečnost, že ve vládě v tu dobu seděl také dlouholetý starosta Berouna Besser a státní kasu hlídal jeho stranický kolega Kalousek (TOP 09). Dálnici zadarmo neuhájili. Zvrátit to zkusil ministr životního prostředí Chalupa (ODS), který přišel s návrhem na opětovné zřízení dálničních úseků osvobozených od placení, jenže Nečasova vláda padla dříve, než o nich mohla rozhodnout.

Aktuálně chce ministr dopravy Ťok (ANO) předložit vládě k projednání zrušení povinnosti platit za jízdu osobním automobilem na pěti krátkých dálničních úsecích. Logicky se dá předpokládat, že ministr životního prostředí Brabec (ANO) ho podpoří a společně přesvědčí ministra financí Babiše (ANO), aby souhlasil. A protože ostatním ministrům je to celkem jedno, zdá se, že máme po letech vyhráno. I když vlastně asi ne. Ani jeden z pěti Ťokových úseků totiž neleží na dálnici D5. Jak je to ale možné? Poslankyně a současně členka berounského zastupitelstva Zielenková (ANO) nás přeci před loňskými komunálními volbami ujišťovala, že to s tehdejším ministrem dopravy Prachařem (ANO) řeší, a že to brzy dobře dopadne. Jenže Prachař je v prachu a s Ťokem se paní poslankyni asi tak dobře neťoká. Škoda. (jp)

hlasovalo celkem: 1075

Diskuse ke článku (0)


Přidat komentář

Povolené HTML značky: <b><i><br>Přidat nový komentář:


Komerční sdělení

Máte chuť na něco opravdu dobrého? Zastavte se na Zastávce!

Máte chuť na něco opravdu dobrého? Zastavte se na Zastávce!

(12. březen 2017) Na trase každého správného výletu má být občerstvení. Hospoda, restaurace, stánek, kiosek… Toto pravidlo…

Reklama
yoga