Jiří Oberfalzer: „Pryč s prezidentem“ aneb Permanentní revoluce?

Náš současný prezident leckoho štve. Říká si, co chce, má svou vlastní zahraniční politiku a občas vyzývá k obcházení zákonů, skoro jako Jánošík. Dílem se pohybuje na hraně svých pravomocí, jiné zas odmítá. Připadá mi trochu jako cyklista, který unikl pelotonu a cestou si zmýlil trasu. Jede v čele, ale jinam než mnozí ostatní.

Senátní výbor, jehož jsem členem (školský a kulturní), má také v gesci petice. Obdrželi jsme nedávno petici: výzvu k podání ústavní žaloby na Miloše Zemana pro velezradu a porušování ústavy. Velezrady se měl dopustit tím, že nepokrytě podporuje Rusko a podrývá tak postoj spojenců. Ústavu zas porušuje tím, že odmítá jmenovat profesory atd.

Všechny tyto argumenty vyjadřují oprávněnou kritiku k jeho počínání. Signatáři petice (je jich zhruba 13 tisíc) však přehlížejí faktický nebo ústavní dopad prezidentových kroků či jen výroků. Povahu velezrady nenaplňují. To by totiž musel jednat s cizí mocností o odevzdání části teritoria našeho státu nebo by musel připravovat státní převrat. Nic z toho se neděje.

Je pravda, že sociální demokracie šla žalobou na Václava Klause lidu příkladem (právní úroveň tohoto podání ukazuje sám fakt, že ji Ústavní soud odmítl vůbec projednávat). Takové nezodpovědné akce rozjitřují společnost a vedou k ultimativním požadavkům každého, kdo je s něčím nespokojen.

Nijak nezlehčuji starost aktivních občanů o kvalitu našeho veřejného života, takoví lidé jsou „solí země“ a skutečná demokracie se bez nich neobejde. Souhlasím s kritickými výhradami petentů. Národ si ale přál přímou volbu hlavy státu, a tak musí také respektovat její výsledek. Někdy se zdá, že občanské postoje zaujímáme silněji v čase mezi volbami než u voleb samotných.

S myšlenkou permanentní revoluce neuspěl už Trockij, a to bylo v časech možností bez hranic…

 

Jiří Oberfalzer

hlasovalo celkem: 8009

Diskuse ke článku (0)


Přidat komentář

Povolené HTML značky: <b><i><br>Přidat nový komentář:


Komerční sdělení

Máte chuť na něco opravdu dobrého? Zastavte se na Zastávce!

Máte chuť na něco opravdu dobrého? Zastavte se na Zastávce!

(12. březen 2017) Na trase každého správného výletu má být občerstvení. Hospoda, restaurace, stánek, kiosek… Toto pravidlo…

Reklama
yoga