Jiří Oberfalzer: A bude tady ticho!

Senát nedávno projednával zákon o ochraně veřejného zdraví. Debata se soustředila hlavně na dvě témata: povinné očkování (tomu se budu věnovat jindy) a ochrana proti nadměrnému hluku.

Je hudba harmonický zvuk nebo jen hluk? Je-li hlukem jakýkoli nadměrný zvuk, pak asi obojí.

V Česku máme životní styl spací. Rádi jezdíme na jih za slunkem a za pohodou do prostředí, kde život začíná v osm večer a končí v jednu, ve dvě hodiny po půlnoci a sledujeme to většinou se sympatiemi. Ale u nás doma chceme spát.

On to začal už císař František Josef I. Byl, jak se říká, „skřivan“, vstával brzy a tomu se musel přizpůsobit dvůr a potažmo celé mocnářství. Tento kasárenský režim uvítal později i komunista: ve 22 večerka, ve 4, v 5 budíček a v 6 pěkně u strojů.

Dost dlouho u nás byl noční klid neprolomitelným tabu. Před pár roky dostaly obce pravomoc udělovat výjimky: na městské slavnosti, oslavy narozenin, kulturní akce, festivaly.

Nyní přišly dvě senátorky s tím, že hlasitá hudba je hluk a ten škodí zdraví v kteroukoli denní dobu. Prosadily do novely zákona absolutní zákaz hudebních produkcí, které nesplňují hygienické limity. A protože levice miluje zákazy, příkazy a regulace všeho druhu, byl návrh schválen téměř všemi přítomnými sociálními demokraty, komunisty, zelenými i lidovci.

Vejde-li takto upravená novela v platnost, budou kolem venkovních koncertů, městských slavností nebo kolotočů kroužit hygienici s měřáky decibelů a udělovat sankce. Pokus o zmírnění, na výjimku samospráv, opět u stejného okruhu senátorů neuspěl.

Návrh těchto změn putuje do Poslanecké sněmovny. Pokud jej ta nezvrátí, budeme brzy hrát na veřejnosti hudbu jen do sluchátek, anebo budeme platit jako mourovatí.

Jiří Oberfalzer

hlasovalo celkem: 1088

Diskuse ke článku (0)


Přidat komentář

Povolené HTML značky: <b><i><br>Přidat nový komentář:


Komerční sdělení

Máte chuť na něco opravdu dobrého? Zastavte se na Zastávce!

Máte chuť na něco opravdu dobrého? Zastavte se na Zastávce!

(12. březen 2017) Na trase každého správného výletu má být občerstvení. Hospoda, restaurace, stánek, kiosek… Toto pravidlo…

Reklama
yoga