Jíří Prošek: Příběh o třech mušketýrech a jedné lekci z počtů

Koupí a následnou rekonstrukcí Plzeňky získal Beroun důstojné místo pro pořádání kulturních společenských, ale také komunálně politických akcí. Ve středu 23. září tak mohlo poprvé proběhnout zasedání městského zastupitelstva v nových prostorách. A byla to premiéra věru nečekaná, ve které nechybělo napětí, emoce, vášeň ani tragikomické scény. Bohužel z tohoto představení odcházela většina diváků i účinkujících, zmatena a znechucena. Momentů, které způsobily tento stav, nabídlo jednání hned několik. Osobně považuji za naprosto zásadní dva.

Tím v pořadí prvním bylo zavedení zcela nového prvku v jednání zastupitelstva. Hlasování nohama. Jeho průkopníky se stali zastupitelé Havel, Patera (Beroun sobě) a Mišina (ANO). Poté, co v diskuzi jasně vyjádřili svůj názor na daný problém, těsně před hlasováním se hrdě vztyčili a beze slova opustili jednací sál, aby se bezprostředně po jeho skončení vítězně vrátili. Tito tři mušketýři tím v daný okamžik vyslali překvapivou, nejasnou a těžko čitelnou zprávu o své představě dalšího fungování v zastupitelstvu. Naprosto jasná a křišťálově čistá zpráva by to naopak měla být zpráva pro všechny voliče. Kdo se záměrně vyhýbá hlasování, neměl by kandidovat. A když už kandiduje (v čemž mu při zachování pravidel demokracie nejde zabránit), neměl by být zvolen (čemuž je v zájmu efektivního fungování demokracie naopak potřeba zabránit).

Většina přítomných ještě nestačila vstřebat hlasovací dezerci a jeden z jejích hrdinů se opět ocitl ve středu dění. Zastupitel Patera, který nebyl u klíčového hlasování fyzicky přítomen, si vzal slovo a zpochybnil s přibližně hodinovým odstupem jeho výsledek. V tu chvíli se celé zasedání definitivně změnilo ve frašku, protože se po krátké přestávce v opakovaném (ne)hlasování ukázalo, že měl pravdu. To vše v přímém on-line přenosu, jehož záznam zůstane zachován pro příští generace.

Jiří Prošek

hlasovalo celkem: 1351

Diskuse ke článku (1)

  1. Lucie Jakubů:
    lis 12, 2015 at 11:34

    Je to k pláči!


Přidat komentář

Povolené HTML značky: <b><i><br>Přidat nový komentář:


Komerční sdělení

Máte chuť na něco opravdu dobrého? Zastavte se na Zastávce!

Máte chuť na něco opravdu dobrého? Zastavte se na Zastávce!

(12. březen 2017) Na trase každého správného výletu má být občerstvení. Hospoda, restaurace, stánek, kiosek… Toto pravidlo…

Reklama
yoga