Jiří Oberfalzer: Listopad dnes

Když jsem byl malý, hodně nám vykládali o světové hospodářské krizi a hlavně o druhé světové válce. Narodil jsem se devět let po jejím konci. Byla to pro nás rozjívenou školní mládež zašlá historie. Ta doba jakoby neměla jiné téma než osvobození.

Dnes už se nám, tehdejším nevděčníkům tolik nedivím. Co člověk sám nezažil, na něj má malý apel. Včera v televizi zpovídali studenty k 17. listopadu. Někteří věděli, jiní tápali a další nevěděli vůbec, o co tehdy šlo. Na mír a na svobodu zvyká se snadno a rychle jako na naprostou samozřejmost. Taková je lidská paměť a mysl.

Pro naši generaci, která přijala listopad 1989 jako velikou úlevu od totality, je ovšem vzpomínka na události ze závěru toho roku a začátku příštího stále ještě živá. Možná, že „Sametová revoluce“ konečně prolomila stigma osudových osmiček naší historie. Často si připomínám, že naše samostatnost se těšila demokratickým poměrům jen krátkých dvacet let. Pak následovaly dvě formy totality. Ta druhá sice mírnější, ale zase delší.

Letos jsme uzavřeli první rok druhého čtvrtstoletí novodobé svobody. Naše samostatnost je dnes „kolektivní“, chcete-li sdílená, s ostatními státy EU. Přesto se necítíme úplně bezpečně. Na východě haraší Putin postsovětskými zbraněmi a konečně vychází nepokrytě najevo, že je Rusko imperialistický stát. Krom toho Evropu obklopuje arabský svět v totálním vnitřním rozvalu. Uvnitř demokratických zemí operují islámští šílenci, kteří s odkazem na Korán (ale zcela v rozporu s ním), vraždí lidi po desítkách a stovkách. Jen tak, aby šířili strach.

Ukazuje nám to, že svobodu ani mír nemáme nikdy propachtovanou navždy. O demokracii a řád lidskosti musíme neustále bojovat. To je podle mne hlavní poselství těchto dní u nás i v Paříži.

Jiří Oberfalzer

hlasovalo celkem: 1076

Diskuse ke článku (0)


Přidat komentář

Povolené HTML značky: <b><i><br>Přidat nový komentář:


Komerční sdělení

Máte chuť na něco opravdu dobrého? Zastavte se na Zastávce!

Máte chuť na něco opravdu dobrého? Zastavte se na Zastávce!

(12. březen 2017) Na trase každého správného výletu má být občerstvení. Hospoda, restaurace, stánek, kiosek… Toto pravidlo…

Reklama
yoga