Jdou si vítězové voleb pro ránu z milosti?

Dění okolo komunálních voleb na podzim roku 2014 bylo v Berouně od počátku divné. Zavedená konzervativní strana v kampani lákala voliče na popelnice zadarmo, vládnoucí moderní levice postavila do čela kandidátky vysloužilé soudruhy a na samotném chvostu zelené kandidátky se ucházel o přízeň voličů dlouholetý modrý exstarosta. Takže nakonec vlastně nebylo až tak velkým překvapením, že se suverénním vítězem stalo uskupení, které nabídlo voličům kontinuitu vývoje a politicky nezabarvené s městem svázané osobnosti – NEZÁVISLÉ BEROUŇÁKY.

Na triumfálním úspěchu, za který lze zisk šesti mandátů v jedenadvaceti členném zastupitelstvu rozhodně považovat, ale ležel velký stín. K urnám přišla jen třetina oprávněných voličů. A to není věru silný mandát. Další trable se pak daly dopředu očekávat díky skutečnosti, že o zbylých patnáct křesel se podělilo neuvěřitelných sedm subjektů. Zanechme ale vzpomínání a vraťme se do současnosti. Beroun se aktuálně nachází v situaci, kterou v novodobé historii ještě nikdy nezažil. Nemá starost(k)u. Jak velký je to vlastně problém? A jaká se nabízejí řešení? A proč to celé vlastně takhle dopadlo? A jsme zpátky v minulosti. Takže to zkusíme vzít popořádku a najít důležité body zlomu. Počáteční bod už máme – nízká volební účast a moc kohoutů na jednom smetišti. Tak co tu máme dál?

Zlom první: Pro sebe a pro kamery (prosinec 2014)

Ustavující „společenské setkání“ berounského zastupitelstva, na kterém se prakticky jen rozdělily role, proběhlo klidně a v pohodě. Jak se ale záhy ukázalo, byl to pověstný klid před bouří. Hned první „ostré pracovní“ setkání totiž jasně ukázalo, o čem to následující čtyři roky bude. Zásadní je, že zasedání berounského zastupitelstva jsou již několik let přenášena on-line na webových stránkách a následně uložena do veřejně přístupného videoarchivu. Má to své plusy i mínusy. Nespornou výhodou je objektivní a zpětně dohledatelný záznam o tom, co se v daný okamžik na konkrétním místě stalo. Nevýhodou pak je to, že se z jednání tak trošku stává reality-šou, ve které komunální politici dostávají šanci stát se herci, kteří se ve svých rolích nesoustřeďují na problémy města, ale řeší svoje osobní křivdy, trápení, ambice… Nezřídka dost zdlouhavě, trapně a někdy i zákeřně.

Zlom druhý: Já tu s vámi nebudu (březen 2015)

Nezávislí Berouňáci (dále v textu jen NB) vyšli z voleb jako vítězové a právem získali vedle funkce starosty i post uvolněného (rovná se pro město pracujícího a městem placeného) místostarosty. A právě tento „dabl“ stál na samotném začátku jejich konce. Josef Urbánek totiž podcenil některé aspekty nutně spojené s prací komunálního politika a „nedal to“. Na konci března rezignoval. Do zastupitelstva naskočil první z náhradníků, ale na radnici se nástupce nedařilo najít. Najednou se ukázalo, že vítězní NB mají spoustu hráčů na lavičce, ale nikomu se nechce vyběhnout na hřiště. Takže začala z pozice většinové koalice hra v oslabení. A když hraje jedna strana v oslabení, druhá má logicky přesilovku. Volební vítěz ztratil půdu pod nohama a supi začali kroužit.

Zlom třetí: Jak jsme nenapočítali do jedenácti (září 2015)

První zasedání zastupitelstva v čerstvě zrekonstruované Plzeňce se mělo zapsat do místní kroniky kulturním prostředím, ve kterém se uskuteční. Dopadlo to ale jinak. Zapsalo se do dějin nekulturním průběhem a fatálním selháním při poměrně jednoduchém početním úkonu. Ti, kdo pozorně sledují místní život, očekávali, že na přetřes přijde kauza strážníků městské policie, které se více či méně podrobně věnovala i některá celostátní média. Hlavním tématem se ale stal úplně jiný bod programu. Prodej pozemků v areálu golfového hřiště Na Veselé. Rozpoutala se okolo něj debata, ve které sem a tam lítaly desítky milionů, platné i neplatné nabídky a v závěru (ne)existující projekty a dotace na výstavbu nové školní budovy. Se svými argumenty vystoupili ti, kdo byli pro prodej, i ti, kteří byli ostře proti. Exstarosta Havel svými příspěvky vytrvale a neúnavně kalil vodu a všichni přítomní se v tom začali pomalu ztrácet. Atmosféra houstla, nervy pracovaly a výsledek se dostavil. Jeden z přítomných zastupitelů neovládl své emoce a opravdu velmi ostře napadl starostku. Naštěstí jen slovně. I tak to pro ni ale byla tvrdá a nečekaná rána. Útok byl totiž veden zevnitř. Zdálo se, že nic horšího už nemůže přijít. Ale přišlo. Samotné hlasování o prodeji se stalo fraškou o dvou dějstvích. Pozemky byly nejprve nejtěsnější většinou prodány, aby se o několik desítek minut později z popudu zastupitele Patery (který ale při hlasování chyběl) ukázalo, že v Berouně neumíme počítat do jedenácti. Faktická odpovědnost jde za úředníky, politická za starostkou. Ta situaci pro tentokrát ustála, ale ručník už je na půl cesty do ringu.

Zlom čtvrtý: Královna odchází (prosinec 2015)

Poslední zasedání zastupitelstva v roce 2015 začíná rezignací starostky Endrlové na funkci ze zdravotních důvodů (následuje děkovný potlesk) a končí ostrým diskusním příspěvkem jejího manžela, který se z pozice občana města obul do bývalého starosty Tomáše Havla (následuje hrozba trestním oznámením). Místostarosta Kůs se ze zdravotních důvodů omluvil z jednání, a tak situaci zachraňoval radní Brodan, který dokázal místy hodně emotivní jednání celkem slušně ukočírovat. Veselé vánoce, šťastný Nový rok, a kdybyste náhodou někdo dostal od Ježíška pod stromeček tip na nového starostu, bude to super. Vítězové jsou 14 měsíců po volbách bez svého zástupce na radnici a opozice je překvapená, jak to šlo snadno a rychle. Většina těch, kdo před rokem dala svůj hlas kandidátce NB, nechápe a čeká, co z toho nakonec vyleze. Prognóza je pro ně ale neradostná.

Co bude dál? Prostě to nějak protlačíme (únor 2016)

Doposud jsme rekapitulovali více či méně vzdálenou minulost, teď je čas na prognostiku. V úterý 9. února v 18 hodin začne zasedání zastupitelstva, ze kterého by měl podle všeho vzejít nový starosta. Kdyby nebyla na světě domluva, která dává reálnou šanci na úspěch, schůze by nebyla svolána. Místostarosta Kůs se nechal slyšet, že základem bude najít řešení v rámci stávajícího většinového uskupení. Vyhlásil volby, takže ho nejspíš našel. A dost pravděpodobně se na něm dohodl i se zastupiteli NB. Pokud jeho součástí není alespoň uvolněný místostarosta za NB, je to pro exstarostku Endrlovou totální porážka a pro značku Nezávislí Berouňáci rána z milosti. Do příštích voleb je sice daleko, ale některé věci se nezapomínají ani po letech. A některé rány se bohužel nikdy nezahojí.

 

hlasovalo celkem: 770

Diskuse ke článku (0)


Přidat komentář

Povolené HTML značky: <b><i><br>Přidat nový komentář:


Komerční sdělení

Máte chuť na něco opravdu dobrého? Zastavte se na Zastávce!

Máte chuť na něco opravdu dobrého? Zastavte se na Zastávce!

(12. březen 2017) Na trase každého správného výletu má být občerstvení. Hospoda, restaurace, stánek, kiosek… Toto pravidlo…

Reklama
yoga