Prodá se nemocnice na kraji vesnice?

Co to vlastně vyrostlo za Studené války pod Točníkem za objekt? Oficiální informace, že jde o nemocnici, zněla mnohým absurdně. Raději spekulovali o experimentech s mimozemšťany. Teď se bojí nepřizpůsobivých.

Areál přitahoval pozornost hned od svého vzniku v roce 1974. Pro místní byl objekt od začátku prostě absurdní. Na dvouhektarovém pozemku v sousedství vesnice Hředle velmi rychle vyrostlo několik patrových budov s heliportem, vše obehnáno vysokým plotem a pod dohledem vojáků. Tohle že má být obyčejná nemocnice?! V soudružských plánech šlo skutečně o záložní objekt, kam by se v případě války mohli přesunout lékaři z Motola. Areál není jen dobře dostupný z Prahy, ale je zároveň krytý kopci. To byla v dobách Studené války strategická vojenská výhoda. Kdyby na Československo zaútočili krvelační imperialisté, pojala by nemocnice zhruba 500 (vyvolených) pacientů. K jejich ošetřování měli být povolání nejen experti z Motola, ale i soudruzi studenti z lékařské fakulty Karlovy univerzity. Objekt byl údajně vybaven veškerým potřebným zařízením pro lůžkovou i ambulantní péči. Faktem ale zůstává, že jediným pacientem tohoto zdravotnického zařízení byl hlavní hrdina seriálu Svět pod hlavou, který aktuálně vysílá ČT1. Jiné než filmařské využití areál podle všeho nenašel.

Stát se objektu snaží opakovaně zbavit, zatím marně. Do prvního výběrového řízení se loni v létě nepřihlásil nikdo. Teď to úředníci zkouší znovu. Místní by přitom nechali objekt raději strhnout. Bojí se totiž, že místo mimozemšťanů, o kterých se tu spekulovalo v době vzniku areálu, tu teď někdo movitý bude zkoušet sociální experiment. A Hředle o ubytovnu s nepřizpůsobivými nestojí. (et)

hlasovalo celkem: 334

Diskuse ke článku (0)


Přidat komentář

Povolené HTML značky: <b><i><br>Přidat nový komentář:


Komerční sdělení

Máte chuť na něco opravdu dobrého? Zastavte se na Zastávce!

Máte chuť na něco opravdu dobrého? Zastavte se na Zastávce!

(12. březen 2017) Na trase každého správného výletu má být občerstvení. Hospoda, restaurace, stánek, kiosek… Toto pravidlo…

Reklama
yoga