Jste si jisti, že neřídíte bez „papírů“?

Možná vám připadá otázka v titulku hloupá, ale pozor, zdání někdy klame. Pokud jste se vybodovali nebo prolili řidičák hrdlem, asi na to těžko zapomenete. Co když vám však nebyl zadržen a prostě jenom přestal platit?

Pravděpodobnost, že se tak stalo, či by se v dohledné době mohlo stát, je dost vysoká. V roce 2007 totiž byl vydán rekordní počet řidičských průkazů (celkem 1 146 518), a drtivá většina z nich měla platnost deset let. Co z toho vyplývá? Nemusíte být matematický génius, abyste přišli na správnou odpověď. Je to tak, právě letos se více než 800 tisíc řidičáků promění z důležitého průkazu v bezcenný kus umělé hmoty. Pomyslné stupně vítězů, kdy jich bude nejvíce, obsadí měsíce březen, říjen a listopad. Mějte na paměti, že neznalost neomlouvá. Pokud vás vyhmátne policejní patrola s propadlým řidičákem, hrozí vám na místě pokuta do 2 000 korun, v případě správního řízení pak dokonce o 500 korun vyšší. Včasná výměna příslušného dokladu je oproti tomu zdarma. Na závěr ještě pár užitečných informací.

Zažádat o vystavení nového průkazu můžete tři měsíce před vypršením jeho platnosti a podat žádost je nutné osobně. Na příslušný úřad si nezapomeňte vzít kromě dokladu k prokázání totožnosti také jednu fotografií.  Počítejte s tím, že lhůta pro vydání nového řidičáku je 20 dní. Pokud vám časově teče do bot, lze požádat o výměnu také ve zrychlené lhůtě do pěti pracovních dnů. Za takovéto expresní vydání však zaplatíte poplatek 500 korun. Výměna řidičáku z důvodu poškození, ztráty, změny údajů nebo na základě žádosti podané dříve než 3 měsíce před skončením jeho platnosti vyjde na 50 korun.

hlasovalo celkem: 3280

Diskuse ke článku (0)


Přidat komentář

Povolené HTML značky: <b><i><br>Přidat nový komentář:


Komerční sdělení

Máte chuť na něco opravdu dobrého? Zastavte se na Zastávce!

Máte chuť na něco opravdu dobrého? Zastavte se na Zastávce!

(12. březen 2017) Na trase každého správného výletu má být občerstvení. Hospoda, restaurace, stánek, kiosek… Toto pravidlo…

Reklama
yoga